جلد مقالات-02

کسب و کار با سرمایه کم

یک بار دیگر به ضرب‌المثل «خشت اول گر نهد معمار کج/ تا ثریا می‌رود دیوار کج» دقت کنید! توجه به شروع کسب و کار همین قدر اهمیت دارد. شما که نمی‌خواهید بعد از برنامه‌ریزی‌ها و تلاش‌های بسیار، متوجه شوید که به این کار علاقه‌ای ندارید یا اصلا با مهارت‌های شما سازگاری ندارد؟ پس برای شروع کسب و کار، قدم‌های اول خود را آگاهانه بردارید.

کسب و کار‌ها ماهیت و ویژگی‌ها متفاوتی دارند؛ بنابراین لازم است ابتدا بدانید کسب و کار دقیقا چیست و منظور از ماهیت کسب و کار چه چیزی است. بعد از آن، بهتر می‌توانید درباره کار موردعلاقه خود تصمیم‌گیری کنید.

آکادمی جواد بزم در تلاش است تا الفبای بیزینس را به شما آموزش دهد. به‌عبارت‌دیگر، ما در این آکادمی به‌جای ماهی دادن به شما ماهیگیری یاد می‌دهیم! در این مقاله از تعریف کسب و کار گرفته تا مهارت‌های موردنیاز برای شروع کار را به شما می‌گوییم.

کسب و کار چیست؟
هر فعالیتی که افراد برای تولید، فروش کالا و ارائه خدمات به‌منظور کسب سود انجام می‌دهند را کسب و کار می‌گویند. به عبارت دیگر، هر نهادی که به دنبال کسب سود از یک فعالیت است را یک کسب‌وکار می‌نامند. البته منظور از سود فقط دریافت وجه نقد نیست. سایر اوراق بهادار مانند سهام و ارزهای دیجیتال در این تعریف قرار می‌گیرند. علاوه بر این، مبادله کالا به کالا یا مبادله کالا با خدمات نیز بیزینس محسوب می‌شوند.

همانطور که می‌بینید، کسب و کار واژه‌ای نیست که بشود آن را به طور دقیق در یک جمله تعریف کرد. به همین دلیل است که ماهیت هر کسب و کار متفاوت است و باید شناخت دقیقی از انواع آن داشته باشید.

ماهیت بیزینس چیست؟
ماهیت یک کسب و کار را نوع، ساختار قانونی و اهداف آن مشخص می‌کند. اینکه شما کار خدماتی ارائه می‌دهید یا تولید‌کننده هستید، نشان‌دهنده ماهیت متفاوت بیزینس است. به بیان دیگر، ماهیت بیزنس یک نمای کلی از ویژگی‌های آن را به دیگران نشان می‌دهد.

انواع کسب و کار
به نظر شما کار یک فروشنده لوازم‌خانگی با یک تولیدکننده لوازم‌خانگی از چه نظرهایی باهم متفاوت هستند؟ انواع کسب و کار را به سه دسته خدماتی، تولیدی و خرده‌فروشی تقسیم‌بندی می‌کنند. پس باید جواب این سوال خیلی واضح باشد. کار فروشنده لوازم خانگی در دسته بیزینس‌های خرده‌فروشی و کار تولیدکننده لوازم‌خانگی در دسته کسب و کار تولیدی قرار می‌گیرد. بااین‌حال، این دو از جهت دیگر نیز باهم متفاوت هستند.

بدون درنظرگرفتن نوع محصول یا خدمات ارائه شده، مشاغل را بر اساس اندازه و ساختار قانونی نیز طبقه‌بندی می‌کنند. نگاهی به طبقه‌بندی زیر کنید تا متوجه تفاوت دیگر انواع کسب و کار شوید.

مالکیت فردی: مدیریت و مسئولیت کسب و کار به عهده تنها مالک آن است.
مالکیت شراکتی: چند نفر مدیریت و مسئولیت را به عهده دارند و در سود و ضرر آن شریک هستند.
مالکیت شرکتی: سهامداران مالکان بیزنس هستند و مالیات متفاوتی نسبت به نوع مالکیت شراکتی دارند.
آیا می‌توانید بگویید که فروشنده لوازم‌خانگی و تولیدکننده لوازم‌خانگی در کدام ساختار قانونی قرار می‌گیرند؟ فروشنده لوازم‌خانگی مالکیت فردی دارد، اما در مثال دوم نیاز به ذکر جزئیات بیشتری برای تصمیم‌گیری درباره نوع مالکیت است.

اندازه کسب و کار
مغازه نانوایی یک نوع کار است و کارخانه تولید لبنیات یک نوع دیگر، اما از نظر اندازه بسیار متفاوت هستند. اندازه بیزنس به ۳ حالت کلی تقسیم‌بندی می‌شود:

کوچک: یک فرد یا گروه کوچک مالک هستند. مانند شرکت‌های خانوادگی.
متوسط: تعداد کارکنان بین ۱۰۰ تا ۹۹۹ نفر است؛ مانند کارخانه‌های کوچک.
بزرگ: تعداد کارکنان بیش از ۱۰۰۰ نفر است. مانند شرکت آمازون.
بیش از ۹۰ درصد مشاغل در دسته کسب و کارهای کوچک و متوسط قرار می‌گیرند. اگر شما هم به دنبال شروع کار با سرمایه کم هستید، باید فکر راه‌اندازی پروژه‌های تجاری بزرگ را برای شروع از سر بیرون کنید. خوشبختانه به لطف اختراع اینترنت، مشاغل آنلاین زیادی هستند که به سرمایه اندکی نیاز دارند.

انواع کسب و کار آنلاین یا غیر آنلاین با کمترین سرمایه
تفاوت مشاغل آنلاین و غیر آنلاین شاید مشهود به نظر برسد، اما برای شروع بیزینس باید زوایای مختلف هر دو را ببینید و درباره مدل کار خود تصمیم‌گیری کنید. قطعا هر کدام مزایا و معایبی برای خود دارند.

کسب و کار اینترنتی و آنلاین
در این نوع فعالیت، ارائه خدمات و فروش در بستر اینترنت انجام می‌گیرد. از ویژگی‌های کسب و کار اینترنتی می‌توان به زمان کاری نامحدود، سرعت سریع‌تر رشد کسب و کار و هزینه پایین تر راه‌اندازی اشاره کرد. در ادامه تعدادی مشاغل آنلاین را معرفی کرده‌ایم :

فروشگاه اینترنتی
تولید محتوا
اینفلوئنسر
طراح وب
گرافیک دیزاینر

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *