جلد مقالات-07

10 نکته درباره‌ی مهارت‌های ارتباطی

مهارت‌های ارتباطی می‌توانند به صورت متنوعی توصیف شوند و انواع آن‌ها عبارتند از:

1. گوش دادن فعال: توانایی بهبودیافته در گوش دادن به دیگران و تمرکز بر محتوا و احساسات آن‌ها.

مهارتهای شنیداری

2. ارتباط غیرکلامی: توانایی خواندن و تفسیر علائم بدنی، حرکات چهره و اصطلاحات غیرکلامی مثل ژست‌ها و اشاره‌ها.

ارتباط غیر کلامی

3. صحبت کردن مؤثر: توانایی انتقال اطلاعات و اندیشه‌ها به صورت روان و واضح به دیگران.

چگونه درست صحبت کنیم 1

 

4. ارتباطات کتبی: توانایی نوشتن متن‌های مؤثر و قابل فهم از جمله ایمیل‌ها، نامه‌ها، گزارش‌ها و مطالب تبلیغاتی.

imagees

5. ارتباطات تلفنی: توانایی برقراری ارتباط موثر و مهارت در انتقال اطلاعات و حل مسائل از طریق تلفن.

ارتباط تلفنی

6. تبلیغات و اقناع: توانایی متقاعدکنندگی و انتقال مزایا و ارزش محصول یا خدمات به مشتریان.

تبلیغات و اقناع

7. مهارت‌های مذاکره: توانایی تعیین هدف، مدیریت اختلاف‌ها و به دست آوردن توافق معقول با طرف مقابل.

مهارتهای مذاکره

تعریف مهارت حل مسئله

تعریف مهارت حل مسئله عبارت است از یک فرایند شناختی رفتاری که توسط خود فرد هدایت شده و او سعی می کند با کمک آن راه حل های موثر یا سازگارانه ای برای مسائل زندگی روزمره خویش پیدا کند . به این ترتیب حل مسئله یک فرایند آگاهانه ، منطقی ، تلاش بر و هدفمند است . حل مسئله شامل تشخیص علل احتمالی یک مسئله و تهیه برنامه ای عملی برای حل آن مشکل است .

مهارت حل مسئله ، یکی از مهارت های زندگی بوده و به توانایی ما برای حل مشکلات به صورت موثر ، به موقع و بدون هیچ گونه موانع اشاره دارد و شامل مراحل توانایی شناسایی و تعریف مسئله ، ایجاد راه حل های جایگزین ، ارزیابی و انتخاب بهترین گزینه و اجزای راه حل انتخاب شده است . دریافت کردن بازخورد و پاسخ مناسب به راه حل نیز بعدی ضروری از مهارت حل مسئله است .

مردم همواره برای مواجهه با مشکلات در زندگی شخصی و حرفه ای خود از مهارت حل مسئله کمک می گیرند که استفاده موثر از این مهارت اغلب نیازمند انجام گام به گام مراحل آن و به کار گرفتن یک چارچوب تعیین شده حل مسئله است .

 

 

تعریف مسئله ؟

واژه نامه مختصر آکسفورد ( Concise Oxford Dictionary ) ، مسئله را این گونه تعریف می کند : ” یک موضوع مبهم یا دشوار که نیاز به راه حل دارد ” و ” چیزی که درک یا مقابله و سر و کار داشتن با آن دشوار است ” . علاوه بر این تعاریف ، در نظر گرفتن دیدگاه خود در مورد این که مسئله چیست نیز مهم است .

ما دائماً با فرصت هایی در زندگی ، کار ، مدرسه و در خانه روبرو می شویم . با این حال بسیاری از این فرصت ها از دست می روند یا به طور کامل از آن ها استفاده نمی کنیم و بنابراین جلوی پیشرفت و موفقیت خود را می گیریم . اغلب ما در مورد چگونگی استفاده از فرصت ها و همچنین موانعی که برای ما سودمند هستند اطلاعات کمی داریم . این موانع می توانند یک موقعیت بالقوه مثبت را به یک موقعیت منفی و یک مسئله تبدیل کنند .

پرسیدن این سوالات وقتی که با یک مسئله روبرو می شویم به ما کمک می کند که فرصت ها را از دست ندهیم : آیا مسئله واقعی بوده یا ناشی از ادراک من است ؟ آیا این مسئله واقعاً یک فرصت است ؟  آیا این مسئله نیاز به راه حل دارد ؟

 

 

 

 

5 ابزار ضروری برای حل مسئله

چند مهارت اصلی وجود دارد که افراد دارای توانایی حل مسئله از آن ها برخوردار هستند . 5 ابزار ضروری برای حل مسئله عبارت اند از :

  • خلاقیت : حل مسئله موثر به توانایی بارش فکری و تفکر همراه با نوآوری نیاز دارد تا فرد از طریق آن بتواند راه حل هایی جدید برای مشکلات بلند مدت پیدا کند .
  • کار تیمی : پرداختن به یک مسئله جمعی یا یک مشکل اجتماعی سیستماتیک ، فرد را ملزم می کند که با سایر اعضای تیم همکاری کرده و اعضا نیز از هم حمایت کنند .
  • مهارت های تفکر منطقی : برای تشخیص علت بروز مشکل و رسیدن به بهترین راه حل ، فرد باید از مهارت های تحلیلی برخوردار باشد و یک روند منطقی و روشمند را دنبال کند .
  • تصمیم گیری : حل مسئله و مهارت تصمیم گیری لازم و ملزوم یکدیگرند . مهم است که فرد به خودش در گرفتن تصمیم اعتماد کند .
  • هوش هیجانی بالا : اگر مسئله ، یک تعارض بین فردی باشد ، ایجاد تغییر احتمالاً بر دیگران به صورت عاطفی تاثیر می گذارد به همین دلیل در این زمینه هوش هیجانی بسیار مهم است .

 

اهمیت مهارت حل مسئله

حل مسئله هم برای افراد و هم برای سازمان ها مهم است زیرا به ما توانایی اعمال کنترل بر محیط را می دهد . در ادامه با اهمیت مهارت حل مسئله بیشتر آشنا خواهید شد .

 

1588590491 1 ترمیم چیزهایی که با مشکل مواجه اند : برخی از چیزها با گذشت زمان فرسوده می شوند و برخی دیگر از روز اول دچار نقص هستند . محیط شخصی و کاری مملو از تعاملات و فرایندهایی هستند که یا نقص داشته یا به شکل درست خود کار نمی کنند . حل مسئله به افراد توانایی تشخیص این مسائل و پیدا کردن دلیل خرابی ، همچنین تعیین مسیر عملی برای ترمیم آن ها را می دهد .

 

1588592674 تعمیر کردن

 

1588590491 1 استفاده از فرصت ها : حل مسئله فقط برای پاسخگویی به محیطی که امروزه وجود دارد به کار نمی رود . در مورد اهمیت مهارت حل مسئله لازم به ذکر است که این مهارت به ما در نوآوری ، خلاقیت و مطلوب تر کردن محیطمان کمک می کند . حل مسئله به ما این امکان را می دهد که فرصت ها را در محیط شناسایی کرده و از آن ها بهره برداری کنیم تا در نتیجه بتوانیم بر آینده خود کنترل داشته باشیم .

 

 

1588590491 1 پرداختن به رویدادهای آتی : انسان ها آموخته اند که فرایندها را شناسایی کرده و از روابط علت و معلولی در محیطشان آگاه شوند . این مهارت نه تنها ما را قادر می سازد هنگام خرابی چیزها ، آن ها را اصلاح کنیم بلکه با کمک آن می توانیم اتفاقات آینده را پیش بینی کنیم ( بر اساس تجربه گذشته و وقایع جاری ) . حل مسئله می تواند برای رویدادهای پیش بینی شده اعمال شود .  از طریق آن می توان بر احتمال وقوع این رویدادها تاثیر گذاشته یا در صورت وقوع آن ، تاثیرش را به تاخیر بیندازیم .

 

1588590491 1 بهبود عملکرد : افراد و سازمان ها بی ارتباط با محیط نیستند . روابط پیچیده ، مداوم و در حال تغییرند که هر اقدام شخص می تواند به صورت مستقیم یا غیر مستقیم بر آن ها تاثیر بگذارد . این وابستگی متقابل انسان ها را قادر می سازد تا برای حل مشکلات پیچیده با یکدیگر همکاری کنند و همچنین دیگران را مجبور می کند که به بهبود عملکرد خود بپردازند . حل مسئله به ما کمک می کند که روابط را درک کنیم ، مهارت های ارتباطی بهتری داشته باشیم و تغییرات و پیشرفت های لازم برای رقابت و زنده ماندن در یک محیط دائماً در حال تغییر را به کار بگیریم .

 

1585300401 333نتیجه گیری

همانطور که تا به اینجا ملاحظه کردید ، مهارت حل مسئله و فرایند حل مسئله بخشی مهم از زندگی روزمره افراد و سازمان ها است . تقویت و پرورش این مهارت از طریق آموزش ، تمرین و یادگیری می تواند به افراد کمک کند تا مشکلات را به صورت موثرتری حل کرده که با در نتیجه آن و با گذشت زمان ، افراد می توانند مشکلات پیچیده و. به مراتب دشوارتری را حل کنند .

اگر با خواندن این مقاله متوجه ضرورت مهارت حل مسئله و اهمیت آن در زندگی خود شده اید و می خواهید در مورد مهارت های زندگی بیشتر بدانید می توانید با کلیک بر روی لینک زیر با خودآگاهی که مهارتی مهم از میان مهارت های زندگی است آشنا شوید .

 

سوالات متداول

1- مهارت حل مسئله چه معناست ؟

این مهارت به معنای تشخیص علل احتمالی یک مسئله و تهیه برنامه ای عملی برای حل آن است که در مقاله به جزئیات آن بیشتر پرداخته شده است .

2- ابزارهای ضروری برای حل مسئله شامل چه مواردی است ؟

این ابزارها شامل 5 مهارت هستند از جمله خلاقیت ، تفکر منطقی ، تصمیم گیری و هوش هیجانی که در مقاله به جزئیات آن بیشتر پرداخته شده است .

3- چرا مهارت حل مسئله مهم است ؟

برخورداری از این مهارت باعث بهبود عملکرد افراد و استفاده از فرصت ها می شود که در مقاله به جزئیات آن بیشتر پرداخته شده است .

9. انعطاف‌پذیری: توانایی تطبیق با تغییرات و مواجهه با شرایط جدید به صورت مثبت.

انعطاف پذیزی رفتاری

10. قدرت انتقال اطلاعات: توانایی تبدیل اطلاعات پیچیده و فنی به زبان ساده و مفهوم برای دیگران.

قدرت انتقال اطلاعات

این مهارت‌ها در ارتباطات شخصی و حرفه‌ای اهمیت دارند و می‌توانند به شکل‌های مختلفی در محیط‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرند. توسعه این مهارت‌ها می‌تواند بهبود عملکرد ارتباطی و اثربخشی فرد را تحت تأثیر قرار دهد.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *